معرفی گیاهان کم آب بر استان تهران

خواص گیاه تنگرس و تمام فواید این گیاه دارویی برای سلامت و سرماخوردگی

گیاه تنگرس گیاه دارویی است که دارای خواص و فواید زیادی برای سلامت است و می تواند باعث تسکین درد و درمان سرماخوردگی شود و میوه های این گیاه شباهت زیادی به بادام دارد. در این مطلب با خواص دیگر این گیاه آشنا می شوید.

گیاه تنگرس درختی پر شاخه و خار دار است که شاخه های جوان آن بدون کرک هستند و به آرامی با گذر زمان به خاکستری متمایل می شوند. شاخه هایی که خار دار می باشند خیلی محکم می باشند. برگ های این گیاه خطی است و نوک تیز است و برگ های این درخت بدون دمبرگ هستند. گل های این گیاه قبل از شکل گرفتن برگ ها در فصل زمستان تشکیل می شوند و رنگ آنها صورتی و قرمز رنگ است. طول این گل بسیار کم و تا حد ۵ متر است. میوه درخت تنگرس سفت و مخملی است و یک و نیم سانتی متر طول دارد و ۱ سانتی متر عرض دارد. کاری از فریبا اسدپور کارگروه درختبان

علف مار یا Capparis spinosa

Capparis spinosa گیاهی بوته ای زیبا ، یک پایه و چند ساله با شاخه های متعدد، پوشیده از کرک و به طول ۱ تا ۱/۵ متر است. گل ها بزرگ، معطر، و به رنگ سفید تا متمایل به قرمز است. ریشه گیاه بعنوان ماده مقوی، قابض و مدر کاربرد سنتی دارد و همچنین در درمان بسیاری از بیماری ها نظیر بیماری های کلیه ، کبد ، طحال ، پوستی ، کم خونی ، اعصاب ، نقرس ، دیابت و روماتیسم استفاده می شود. اینگونه بیشتر در نواحى کم ارتفاع و گرم و مرطوب مى روید و در بیشتر نواحى ایران مشاهده مى شود. کور فوق العاده به خشکى مقاوم است و ریشه آن مى تواند تا اعماق زیادى درون خاک نفوذ کند تا بتواند از رطوبت لازم برخوردار شود.

درمنه

گیاه درمنه گیاه بوته ای درمنه بسیار معطر است و به عنوان یکی از عناصر اصلی و غالب اجتماعات گیاهی در مناطق خشک و نیمه خشک کشور محسوب می شود که ارتفاع آن به ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر می رسد و به شکل کپه ای می روید.

گیاه درمنه مقوی، اشتها آور، بادشکن، رفع کننده دل پیچه و پاک کننده زخمهای عفونی است و از آن برای پانسمان ورم سرمازدگی، تسکین دمل و درمان آکله استفاده می شود.

دم کرده این گیاه دارویی برای رفع تورم معده و درمان انگل های دراز و روده ای مثل کرمک و آسکاریس مورد استفاده قرار می گیرد.

زرشک

دارای ۴ درصد قند،حدود ۶۵ درصد اسید مالیک و در ادامه دارای اسید تارتاریک و صمغ است. آلکالوئیدهای بسیاری نظیر «بربرین» که معروف‌ترین آن‌ها است و همچنین «بربامین» و «اکسیاکانتین» در تمام قسمت‌های این گیاه وجود دارد که در ظهور خواص غذایی و دارویی این گیاه نقش مهمی به عهده دارند.
۱- زرشک به عنوان ماده‌ای ضد میکروب و از بین برنده التهابات، به سلامت کبد کمک شایانی خواهد کرد.
۲- «بربامین» موجود در زرشک با تنظیم غلظت یون‌های موجود در خون، به سلامت قلب کمک کرده و از آسیب به بافت قلب جلوگیری می‌کند.
۳- به دلیل وجود آلکالوئیدی به نام «بربرین» در زرشک، دیده شده است که به دلیل پاسخ بهتر سلول‌ها به هورمون انسولین که مسئول تنظیم قند خون است، میزان قند خون کاهش یافته و بیماران دیابتی شرایط بهتر و قند خون کنترل شده را تجربه خواهند کرد.
۴- برای سلامت پوست و مو ۵- کاهش چربی خون و لاغری ۶- رفع اسهال ۷- بر سلامت دندان‌ها تأثیرگذار است ۸- ضد سرطانی و موارد بسیار دیگر

بادام کوهی یا آلوک

درخت وحشی بادام کوهی بومی ایران بوده و بسیار قدیمی می‌باشد. آثار و بقایای این گیاه در دامنه‌های زاگرس به دوران چهارم زمین‌شناسی (میوسن) نسبت داده شده است. میوه این درخت، کوچک و حدود ۲ در ۱ سانتیمتر و یا کمی کوچکتر بوده و در حالت خام، تلخ می‌باشد. از میوه تلخ بادام کوهی یا الوک بیشتر در تهیه روغن یا ضماد استفاده می‌شود و مصرف خوراکی ندارد. با این حال شیرین شده این میوه خوشمزه بوده و طرفداران زیادی دارد به‌گونه‌ای که اکثر افرادی که با این محصول آشنایی دارند، آن را بر انواع تخمه ترجیح می‌دهند. خواص بادام کوهی به میوه آن محدود نبوده و خواص ریشه، صمغ و روغن آن را نیز شامل می‌شود.
خواص مرتبط با میوه بادام کوهی

خوردن بادام کوهی در درمان تنگی نفس، سرفه و ورم‌های سینه و ریه موثر است.

مخلوط آسیاب شده بادام تلخ و سرکه، ضماد خوبی برای سر درد می‌باشد و در صورت مالیدن آن بر دور چشم، در تقویت بینایی نیز موثر است. جالب اینکه در صورت قراردادن همین ضماد بر روی لکه‌های صورت، می‌تواند آنها را از بین ببرد. ضماد بادام تلخ همچنین در درمان زخم‌های کهنه، خارش و مخملک کاربرد دارد.

خوردن بادام تلخ به همراه عسل برای قولنج مفید بوده و در سلامت کبد و طحال نیز موثر است.

مصرف بادام تلخ به همراه نشاسته و نعناع برای رفع درد کلیه مفید است.

خوردن مخلوط بادام تلخ و شیره انگور در درمان ناراحتی‌های کلیه و از بین بردن سنگ کلیه موثر است.

قرار دادن شیاف بادام تلخ در مهبل برای درمان عقب افتادگی عادت ماهیانه کاربرد دارد.

خمیر بادام تلخ بوی بد پا و زیر بغل را رفع می‌کند.

خمیر بادام تلخ همچنین در درمان افراد مبتلا به اگزما مفید است. این دسته افراد بایستی نقاط مبتلا به اگزما را بجای صابون با این خمیر شستشو دهند.

برای بادام تلخ خاصیت ضد سرطانی نیز ذکر شده اما این موضوع به اثبات قطعی نرسیده است.

به یاد داشته باشید مصرف حالت خام و تلخ بادام کوهی، به دلیل وجود سیانید در آن خطرناک بوده و ممکن است مسمومیت شدید به دنبال داشته باشد. بنابراین در صورتی که تمایل به مصرف خوراکی این میوه طبیعی را دارید از محصول فرآوری شده آن استفاده کنید.

این متن توسط فریبا اسدپور در حال تهیه و توسعه است. به مرور لیست گیاهان کم آب بر تهران تکمیل می‌شود. اگر علاقه مند به همکاری برای توسعه این لیست هستید به ما مسیج دهید.

اطلاعات بیشتر