آیا پیاده روی ورزش محسوب می‌شود؟

برخی از افراد معتقدند که ورزش کردن باید بسیار سنگین و سخت باشد، اما برخی دیگر نیز معتقدند ورزش می‌تواند حتی در حد یک پیاده روی ساده باشد. با این وجود به نظر می‌رسد پیاده روی مزایایی فراتر از حد انتظار دارد.

طبق اطلاعات مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، پیاده روی محبوب‌ترین شکل ورزش هوازی در میان بزرگسالان در ایالات متحده است. جدیدترین آمار نشان می‌دهد که بیش از ۱۴۵ میلیون بزرگسال پیاده روی را به عنوان بخشی از سبک زندگی فعال از نظر جسمی می‌شناسند و این یک آمار بسیار بالا محسوب می‌شود.

یکی از بزرگترین دلایل محبوبیت زیاد پیاده روی این است که این یک تمرین ساده و کم خطر است، به این معنی که تقریباً به اندازه دویدن یا هر نوع حرکت پرشی به مفاصل فشار نمی‌آورد. خطر آسیب دیدگی در پیاده روی نیز نسبتاً کم است و برای افرادی که اخیرا روند تناسب اندام شروع کرده اند، پیاده روی یک شکل فوق العاده از ورزش‌های هوازی است، از همه این‌ها مهمتر، پیاده روی استاندارد، نیازی به مربی حرفه‌ای ندارد.

برای افرادی که از قبل از آمادگی قلبی عروقی بالاتری برخوردار هستند، پیاده روی یک فعالیت عالی در روند بهبودی است. این یک روش آرام برای انتقال جریان خون و انتقال اکسیژن و مواد مغذی به عضلات است. بهبود جریان خون، به کاهش درد عضلات کمک می‌کند، همچنین می‌تواند به دفع مواد زائد (مواد شیمیایی که در هنگام ایجاد سلول‌های بدن و استفاده از انرژی برای تأمین انرژی از طریق یک تمرین سخت در بدن آزاد می‌شوند) کمک کند که ممکن است باعث بهبودی بیشتر شود.

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۸ از شورای آمریکایی ورزش و دانشگاه وسترن ایالت کلرادو نشان داد که فعالیت با شدت متوسط می‌تواند به ورزشکاران کمک کند تا عملکرد استقامت و توان خروجی را در مقایسه با استراحت یا بهبودی فعال با شدت زیاد حفظ کنند.

 

ایوان سولاپاسایوان سولاپاس متخصص پزشکی ورزشی، در این باره می‌گوید: «پیاده روی می‌تواند گردش خون و تناسب اندام شما را بهبود بخشد، فشار خون را کنترل کند، قند خون را بهبود بخشد و همچنین استرس را کاهش دهد، هر حرکتی، حتی یک پیاده روی معمولی نیز فوایدی خواهد داشت.»

نویسنده: فاطمه طباطبایی، عضو انجمن هوای پاک کندو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *