پارک بازیافت | متفاوت ترین بوستان شهر تهران

نویسندگان مطالب و تحقیقات میدانی توسط :
فاطیما صید آبادی : دانشجوی محیط زیست
سمیه جعفری : کارشناس حقوق

پارک بازیافت یکی از پارک های شهر تهران در منطقه ی ۱۶ شهردای می باشد در محله ی علی آباد ، بلوار دستواره ، خیابان باستانی پور واقع شده است.
نام این بوستان به این دلیل بازیافت نامگذاری شده ، چون در این بوستان ، با پسماندهای خشک و زباله های دورریختنی ، تندیس هایی از حیوانات ساخته شده است.
بوستان بازیافت که با مواد و وسایل دور ریختنی ساخته شده است با هدف آشنایی بیشتر شهروندان با مفاهیم های علمی و کاربردی بازیافت و اینکه مردم بیش از گذشته به استفاده از پسماندها توجه نشان دهند.
این پارک ، با توجه به ایده ی جدید و زیبایی منحصر به فرد ، به مکانی جذاب و خاطره انگیز برای بازدید کنندگان تبدیل شده است.
بی گمان ، پارک بازیافت یکی از بهترین پارک های تهران می باشد که بازدید از آن همراه با کودکان به یادگیری مفهوم بازیافت توسط کودکان کمک می نماید.
وقتی وارد این بوستان می شوید انگار به دوره ی ماقبل تاریخ سفر کرده اید ، تماشای دایناسورها و جانوران عجیب و غریب که دست ساز هستند ، در زمان کنونی لذت خاصی دارد که آن را شهرداری منطقه ی ۱۶ برای شهروندان فراهم کرده است.
البته ساخت انواع حیوانات و موجودات مثل دایناسور با زباله های بازیافتی کار ساده ای نیست و نیاز به خلاقیت ، ابتکار و هوش فراوان دارد که در ساخت تندیس های پارک به کار رفته است.


اپیزود پانزدهم رادیو کندو، ویژه روز ملی هوای پاک | آشنایی با اهداف و کارهای انجمن


آدرس و امکانات پارک بازیافت 

بهترین راه برای رفتن به این بوستان ، استفاده از مترو است و وقتی در ایستگاه مترو علی آباد ازقطار پیاده شدید ، با کمی پیاده روی می توانید وارد خیابان شهید باستانی پور شوید.
در این بوستان امکاناتی نظیر آلاچیق ، مسیر دوچرخه سواری ، خانه ی بازیافت ، کلینیک گل گیاه و محل بازی کودکان وجود دارد.

پارک بازیافت

پوشش گیاهی پارک بازیافت 

پوشش گیاهی این پارک اغلب از نوع درختات کاج ، توت ، زبان گنجشک و اقاقیا می باشد و درختان دیگری مانند سرو شیراز و بید مجنون نیز وجود دارد و همچنین بوته های زیبایی مانند بوته ی گل یاس و گل محمدی را در این پارک می توان به فراوانی یافت کرد.
و نکته ی جالب این پارک وجود درختان میوه ی فراوان مانند درخت انجیر، انار ، به ، سیب ، آلو ، مو ، توت و زردآلو می باشد .


در زمان آلودگی هوا چی بخوریم ؟


تحقیقات حضوری 
در یک روز زمستانی جهت بازدید و تحقیقات میدانی و حضوری عازم پارک شدیم.
ابتدا در قسمت حراست و نگهبانی پارک خدمت آقای عباس پوردماوندی رسیدیم که ایشان کمک شایانی به ما جهت هماهنگی با کارشناس شهرداری منطقه ی ۱۶ تهران جناب آقای مهندس علیپور و همچنین باغبان قدیمی شهرداری منطقه ی ۱۶ جناب آقای رضا خدادادی انجام دادند ‌که این بزرگواران اطلاعات زیادی در مورد پوشش گیاهی پارک و تندیس های پارک به ما ارائه نمودند.

 

 

معضلات پارک 
همانطور که گفته شد ، ما جهت بازدید و بررسی پارک ، حضورا به پارک رفته و از نزدیک این پارک را مشاهده کردیم که البته در کل می توان گفت این پارک به نوبه ی خود پارک بسیار خاص و جالبی می باشد ولی از معضلات پارک به قسمت انتهایی پارک و درب ورودی پارک از سمت بزرگراه آزادگان ، می توان اشاره کرد ، چرا که پارک بازیافت در مساحت زیادی از منطقه ی ۱۶ تهران واقع شده است که درب ورودی اصلی پارک در منطقه ی مسکونی واقع شده و مردم محله جهت پیاده روی، ورزش ، گشت و گذار، بازی کودکان ، دوچرخه سواری، بازدید از تندیس های بازیافتی و …. به این پارک زیبا مراجعه می کنند ولی بخشهای دیگر پارک به بزرگراه آزادگان و خیابانهای فرعی اطراف منتهی می شود که بخش ورودی از سمت بزرگراه اصلا مناسب استفاده ی عموم و خانواده ها نمی باشد ، چرا که این قسمت در بخش بیرونی شهر و بزرگراه واقع شده و متاسفانه مکانی خلوت و محل تجمع افرا معتاد و کارتن خواب شده است که شهرداری منطقه ی ۱۶ ، مردم محله و عموم شهروندان و دوستداران طبیعت ، باید برای این معضل راه حلی بیندیشند.
با تمام این تفاسیر ؛ بازدید از این پارک بسیار خاطره انگیز و جذاب و به خصوص برای کودکان می باشد و بازدید از آن به همه ی شهروندان و خانواده ها توصیه می شود .

3 دیدگاه برای “پارک بازیافت | متفاوت ترین بوستان شهر تهران

  1. اشتراک‌ها: تیر خلاص آقای رئیس به قانون هوای پاک | آلودگی همچنان جان می گیرد!

  2. اشتراک‌ها: پارک شهر | اولین بوستان شهر تهران | انجمن هوای پاک کندو

  3. اشتراک‌ها: جاده سلامت نودشه | جلوه‌ای از اراده سبز مردمان هورامان | انجمن هوای پاک کندو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *