قدم های سبز کوچک

پشت بام سبز

خانم پدرام کمالی

عضو کارگروه درختبان

اگر مشغول خواندن این نوشته هستید پس به احتمال زیاد علاقه مند به محیط زیست و زندگی سالم در هوایی پاک هستید.یکی از سوال هایی که معمولا افرادی که دغدغه زمین پاک و هوای پاک را دارند مطرح میکنند این است که من چه کمکی برای رسیدن به این خواسته میتوانم بکنم و چه کاری از دستم برمی اید.البته این سوال جوابهای زیادی دارد از سالی یکبار درختکاری(البته با تاکید بر جای مناسب کاشت و گونه مناسب کاشت و رسیدگی و مراقبت بعد کاشت) تا جمع اوری زباله های رها شده در طبیعت وتفکیک زباله و … را میتوان گفت.که البته تمام این فعالیتها لازم و ضروری است.حالا کمی نزدیکتر شوید به خانه خود و فعالیتی که بتواند محیط خانه شما را سبزتر کند فکر کنید،تلاشی برای یک باغچه سبز یا تراسی پر گلدان یا کمی فراتر ، نظرتان درباره یک پشت بام سبز و خوشمزه چیه؟

 

 

این باغچه یا تراس یا پشت بام سبز مزایای بسیاری دارد شما مشغول کمک به اکوسیستم هستید با امدن حشرات سمت گیاهان شما و گرده افشانی وبه مرور زمان درشهری که حشرات متنوع باشند پرندگان بیشتری در ان شهر خواهند امد .
شما علاوه بر کمک به اکوسیستم دارای سبزیجات تازه و بدون کود شیمیایی خواهید شد و علاوه بر کمک به جسمتان با کاشت سبزی در خانه به روح و روانتان کمک قابل توجهی خواهید کرد وبا ذهن اگاه به ارامش روان خود در این روزگار پر اضطراب کمک خواهید کرد.دقیقا مصداق ضرب المثل یک تیر و چند نشان

 


معرفی بوستان بازیافت | متفاوت ترین پارک تهران 


سوال اول از کجا شروع کنیم؟🍀🍀
قدم سبز اول
من از کجا شروع کردم؟شاید باورتون نشه من از کابینت ادویه ها شروع کردم.
در ابتدا شروع به گشتن در سایت های اموزش کاشت گیاهان کردم و بعد چند هفته خواندن تصمیم به عملی کردن
اموزش ها کردم ولی اولین نکته این بود که من باغچه نداشتم و میخواستم توی بالکنی کوچک سبزی بکارم.(۱/۵در۱/۵متر)

 

مساله بعدی این بود که باید باکس مخصوص سبزیکاری و بذر و وسایل اولیه سبزیکاری و خاک میخریدم ولی من نمیخواستم برای این کار هزینه زیادی بکنم و نمیخواستم با خریدهای بی مورد ضرر بیشتری به محیط زیست وارد کنم در ضمن از نتیجه کار مطمین نبودم وخیلی شک داشتم.
پس تصمیم گرفتم از وسایل موجود خودم استفاده کنم.چند گلدان کوچک خالی داشتم وبعد سراغ کابینت ادویه رفتم.
تخم گشنیز و دانه رازیانه داشتم با خوشحالی زیاد و البته با تردید از اینکه این دانه ها کهنه باشد کار را شروع کردم.
یک هفته گذشت هیچ خبری از جوانه زدن نبود اخر هفته دوم گشنیزها جوانه زدند و چه سرخوشی نصیب من شد
گشنیزها خوشمزه بودند و بسیار نرم ونازک .اما هیچ خبری از رازیانه ها نبود. این گشنیزهای نازنین لذتی به من داد که تصمیم گرفتم دانه های بیشتری بکارم دوباره سراغ کابینت رفتم و ایندفعه تخم شربتی را انتخاب کردم واین شروع مسیر بزرگتری شد. تخم شربتی چند روزه جوانه زد و سبز شد بعد سه هفته ریحانی بسیار خوشمزه داشتم .حالا دیگر بالکن برای من کوچک بود و همچنین گلدان.
باید فکر دیگری میکردم اماااا چه فکری؟🍀🍀

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *