گردشگری و اهمیت گردشگری کودک

گردشگری کودک

حوزه گردشگری یکی از پارامترهایی است که در کشورهای توسعه یافته مورد توجه ویژه قرار گرفته است. ولی کشورهای در حال توسعه آنطور که باید به این مقوله توجه نداشته و سرمایه
گذاری درخور و شایسته ای را در این زمینه انجام نداده اند.این درحالی است که گاهی غفلت از سوی کشورهایی چون ایران صورت میگیرد که از لحاظ قابلیت ها و پتانسیل های گردشگری بسیارغنی است.
گردشگری کودک نوع جدیدی از گردشگری است که باید توجه ویژه ای به آن داشت. گردشگری کودک نیز پدیده ای نوظهور می باشد که در حال افزایش است، گردشگری کودک میتواند با برنامه ریزی و فرهنگ سازی موجبات رشد اقتصادی کشور را فراهم آورد.

 


چه زمانی آموزش محیط زیست به کودک آغاز شود ؟


 

گردشگری بواسطه لمس مستقیم زندگی در فراسوی زندگی معمول، فرصت های بسیاری را برای ذهن کنجکاو و حساس کودک فراهم می کند تا بتواند بسیار بیشتر از والدینی که او را همراهی می کنند، آموزش ببیند ویا در ذهن خود، تاثیرات شگرف ایجاد کند . فضاهای سفر برای کودکان، بسیار بیشتر از بزرگترها با تاثیرات عمیق همراه است.
امروزه کودکان و نوجوانان بیش از هر زمان دیگر نسبت به زمانهای گذشته، نیاز به کشف و تجربه زیبایی های جهان هستی دارند لذا گردش و سفر می تواند پاسخ بسیاری از سوالات بی پایان آنها را بدهد؛ و این در حالی است که با تغییر در زندگی شهرنشینی و به ویژه گسترش آپارتمان نشینی و محدودیت فعالیت کودکان و نوجوانان به نسبت هم سن و سالان خود در نسلهای قبل و پناه آوردن روز افزون و بی حد و مرز آنان به دنیای مجازی، هم اینک بیشتر از هر زمان دیگر برگزاری تورهای گردشگری کودک و نوجوان احساس می شود؛ بنابراین با ایجاد زیر ساخت های مناسب و سپس اطلاع رسانی صحیح و بازاریابی هدفمند می توان ضمن جذب بسیاری از گردشگرانی که با کودکان خود به سفر می روند، جایگاه این نوع گردشگری را در ایران ارتقا بخشید تا از این طریق ضمن اندیشیدن به فتح بازارهای جدید، موجب اشتغالزایی و ارز آوری برای کشور در ایام پساکرونا شود.
مواردی از اهمیت گردشگری کودک :
شکوفایی خلاقیت در کودکان ، حفظ آداب و رسوم، آموزش و یادگیری، بهبود روابط و تعاملات اجتماعی، حفاظت از محیط زیست، مشارکت دادن کودکان در تصمیم گیری ها، بازی کردن و لذت بردن
ادامه دارد . . .

لادن قاسمی
کارشناس محیط زیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *