«گُلی به رنگ خورشید» در پارک جمشیدیه خوانده شد

به مناسبت هفته‌ی کتاب و کتابخوانی و با هدف «خواندن در طبیعت» گروهی از کودکان همراه با زینب رنجبر (تسهیل‌گر کتاب) و مجید اسکندری، (پژوهش‌گر علوم گیاهی) در پارک جمشیدیه تهران پس از خوانش کتاب «گُلی به رنگ خورشید» به جست‌وجو در طبیعت پرداختند.

کتاب «گُلی به رنگ خورشید» که در انتشارات پرتقال به چاپ رسیده است، داستان روباه متفاوتی است که در پِی کشف گُل طلایی راهی کوه می‌شود و در مسیر با انواع و اقسام گیاهان آشنا می‌شود. او هدف مهم‌تری دارد که به‌خاطر آن تلاش می‌کند. روباه می‌خواهد به بزرگترین کشف زندگی خود برسد و مخاطبان کتاب در دل این اثر ادبی علاوه بر کشف هدف نهایی روباه، جست‌وجو در طبیعت را نیز می‌آموزند.

با این مقدمه است که برخی از کودکان تهرانی نیز در کارگاه «بگو، بخوان و بگرد» علاوه بر تجربه شنیدن یک داستان توانستند با راهنمایی دکتر مجید اسکندری با مفاهیمی مانند چگونگی رویش گیاهان و اشاره به طبقه‌بندی آن‌ها و سازگاری با اقلیم (کشف و پژوهش و تجربه) آشنا شوند.

گروه زنبورک بخش کودک «انجمن هوای پاک کندو تهران» با همراهی «ماندانا مهدی‌خواه» (تسهیلگر کودک) که پیش از این خود را برای یک ماجراجویی آماده کرده بودند، کاغذهایی در دست داشتند که قرار بود درختانی هم‌چون افرا، زبان گنجشک، عرعر، نارون، بید، اقاقیا، چنار، خرمالوی وحشی، داغداغان و….را نشانه‌گذاری کنند.

این کودکان به جستجوی درختان پرداختند تا بتوانند با درنظر گرفتن آن‌چه پیش‌تر آموخته‌اند به کشف طبیعت بپردازند. این جست‌وجو با جمع‌آوری برگ‌ها ادامه پیدا‌کرد. برگ‌هایی که در انتها تبدیل به کاردستی کلاژ(تکّه‌چسبانی) شدند.

گزارش کامل و ویدیو این رویداد را از اینجا مشاهده کنید.

منبع: وب سایت ماهنامه گلپونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *